Cīņas mākslaEiropa un ASV

Bokss

Bokss nenāk no Austrumiem, kā daudzas cīņas mākslas. Paši boksa pirmsākumi ir atrodami Āfrikā. Bokss būtībā ir dūru cīņa – divi pretinieki cīnās viens ar otru izmantojot savas dūres. Šis sports, protams, ir attīstījies un tas nav tāds kā bija pašos pirmsākumos. Iespējams, tas atšķiras diezgan būtiski. Taču visi sporta veidi laika gaitā attīstās un mainās. No visiem cīņas sportiem tieši bokss šobrīd ir vispopulārākais. Arī Latvijā šobrīd ir tāda pati situācija. Visticamāk tas ir tāpēc, ka Latvijai šobrīd ir ļoti augsta ranga bokseris – Mairis Briedis.

Liela daļa Latvijas rūpīgi seko līdzi visām viņa cīņām. Pirms pāris mēnešiem tepat Rīgā bija visnotaļ svarīga cīņa, kurā Briedis, diemžēl, zaudēja. Slaveni bokseri ir ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē, piemēram, Maiks Taisons vai Muhameds Ali – tie ir vārdi, kurus zina visa pasaule, arī tie, kuri par boksu vispār neinteresējas. Tā kā bokss ir diezgan sens sporta veids, tad loģiski, ka tas ir arī viens no pirmajiem sporta veidiem, kas iekļauts Olimpiskajās spēlēs. Olimpiskās spēles ir ļoti svarīgs notikums gan sportistiem, gan cilvēkiem visā pasaulē – ikviens labprāt gribētu iegūt sev kādu Olimpisko medaļu.

Arī boksā tas ir iespējams. Bokss, protams, nav vienīgais cīņas sports Olimpiskajās spēlēs, taču populārākais noteikti. Bokss patiesībā ir diezgan bīstams sporta veids, jo lielākā daļa sitienu tiek saņemti pa galvu. Neraugoties uz to, ka tiek izmantotas aizsargķiveres un cimdi, kas mīkstina sitienus, tāpat regulāri sitieni pa galvu nav diez ko veselīgi. Bokseriem bieži vien rodas dažādas veselības problēmas tieši šī iemesla dēļ. Austrumu cīņas ir pretstats – tur nenotiek tāda brutāla kaušanās kā boksā Dānijā – lån 5000.

Pirms boksā ieviesa ķiveres un cimdus, tas bija vēl vairāk traumējošs un nežēlīgs sports. No malas izskatās, ka cilvēki vienkārši atnākuši un sit viens otru publikas priekšā. Īstenībā arī boksā ir noteikumi, kaut gan tie šķiet smieklīgi, ja salīdzina ar kādām klasiskām sporta spēlēm, kur jāiegūst punkti vai jāiemet bumba pretinieka sargātajā pusē. Bokss sadalās tādās kā divās kategorijās – profesionālais un amatieru. Amatieru bokseri uzvar ar punktu skaitu, ko gūst cīņas laikā, taču profesionālie bokseri pretinieku uzvar, ja cīņas laikā nokautē. Profesionālajā boksa mačā ir 12 raundi, kur katrs ir 3 minūtes ilgs.

Uzvaru var gūt tad, ja pretinieku savaino tā, ka tas nevar turpināt cīņu vai arī tad, ja pretinieks nespēj piecelties 10 sekunžu laikā. Savukārt, ja abi bokseri iztur visus raundus, tad uzvar tas, kuram ir vairāk punktu – to izlemj tiesnesis. Bokss varbūt arī ir nežēlīgs un brutāls, taču tas ir pietiekami ienesīgs, lai motivētu cilvēkus ar to nodarboties. Protams, amatieru līmenī runa nevar būt par ļoti lielām summām, taču profesionāli bokseri var slaucīt sviedrus naudā. Piemēram, mūsu bokseris Mairis Briedis pagājušajā gadā ar boksu nopelnīja aptuveni pus miljonu (sms lån). Tā ir diezgan ievērojama naudas summa.

Taču vai tas ir to vērts, ja to nopelnot vari savainoties un pēc tam var nākties pavadīt kādu laiku, lai atveseļotos? Protams, ja paveicas, tad traumas var būt minimālas – lauzts deguns vai pārsista lūpa. Taču vairākus gadus nodarbojoties ar boksu, tas var kļūt veselībai bīstams – arī ar visu nopelnīto naudu sev labu veselību vairs nebūs iespējams nopirkt.